top of page
Search

GERÇEK PAVLOVA YEDİNİZ Mİ?


Bir önceki yazımda demiştim ya gerçek ev yapımı pavlova diye; şimdi nasıl olduğunu anlatacağım size.

Adına pastaneler bile açılmış enfes Pavlova rulo pasta değildir.

Yumurta akları çok az sirke koyularak güzelce çırpılır Pavlova yaparken. Harika bir pavlova için bembeyaz ve akışkan olmayan bir köpük olması lazım, ters çevirince akmayan.

Şubat ayının,  kışın tatlısıdır pavlova; hele ki ev yapımı ise..  

Elde ettiğimiz o güzel köpüğün içine pudra şekeri koyarak köpüğü söndürmeden karıştırdrıktan sonra yağlı kağıt üzerine şekilsiz olarak koyar ve pişiririz pavlovayı. Aslında bir nevi beze olur, tabii ki pişirme dereceleri ve fırının içinde ne kadar kalacağı da çok etken güzel bir pavlova için çünkü içi harika bir mereng olur piştikten sonra.

Artık Pavlovamız hazır. Pavlova zaten bir nevi beze ve tatlımsı olduğu için üzerine enfes ve hafif bir peynirimsi sos yapıyoruz ve kırmızı orman meyveleri ile süslüyoruz. Pavlovamızın üzerine çilek, böğürtlen, yaban mersini inanılmaz yakışıyor.

Bembeyaz bir pamuğun üzerinde sosun içinden akan rengarek meyvelerin verdiği görüntü ve lezzet şu anda yazarken bile ağzımın sularını akıttı.

Denemelisiniz😊 

 

 

 

Çok hafif, çok şık, tam yeni yıl pastası..

Görseli de anlatmıyor mu😊 

 


2 views0 comments

Recent Posts

See All

GUSTO'DA DONDURMA ŞÖLENİ BAŞLADI !

Size göre dondurma bizim dilimizde dondu... DONDU..; Gerçek dondurmayı ilk Karşıyaka’da Beyoğlu Pastanesinin dondurması ile tattım. Tabii ki daha çocukken Bostanlı’da Ufuk Pastanesi, Şenay Pastanesi,

Comments


bottom of page
G-JKBJPLENFN